Czysta, zdrowa woda. Czyli jaka?

Czysta woda. Czyli jaka?

Nasza obawa przed piciem wody z krany jest spowodowana tym, że nie odpowiada nam jej barwa, mętność, zapach lub smak.

Wskaźniki te należą do wskaźników organoleptycznych, czyli takich, które możemy ocenić przy pomocy ludzkich zmysłów.

Wstępnej oceny możemy dokonać sami w domu.

A więc jaka powinna być woda?

Woda powinna być bezbarwna. Zmiana barwy może być spowodowana odpadami organicznymi, substancjami humusowymi, ściekami przemysłowymi lub erozją gleb. Zależy ona w znacznym stopniu od zawartości żelaza i innych metali, które są zarówno naturalnymi składnikami wody, jak i produktami korozji. Cecha ta ma główne znaczenie – gdyż chcemy korzystać tylko z wody bezbarwnej.

Jeśli w wodzie dostrzegamy stałe, drobne cząsteczki, które są trudno rozpuszczalne w wodzie powoduje to, że staje się ona nieprzejrzysta. Mętność wody może być spowodowana nieodpowiednim uzdatnianiem lub unoszeniem się osadów z sieci wodociągowej. Często, gdy nalewamy wodę z kranu do szklanki początkowo jest ona mętna. Nie ma to jednak nic wspólnego z zanieczyszczeniem, gdyż spowodowane jest to obecnością pęcherzyków powietrza. Już po chwili staje się ona przejrzysta.

Najlepiej jeśli woda nie ma zapachu. Zapach wody może wynikać z obecności w wodach naturalnych niektórych gazów, lotnych związków lub substancji mających swoisty zapach. Najważniejsze, aby zapach był dla nas akceptowalny.

Woda do picia powinna mieć neutralny smak. Nie powinniśmy w niej wyczuwać posmaku słonego, gorzkiego, słodkiego czy kwaśnego. Jednak odczucia smakowe mają zwykle charakter indywidualny.

Ale czasami woda z kranu mimo, że bezpieczna jest dla nas niesmaczna.

Co wtedy zrobić?

Wystarczy wyeliminować lub zminimalizować czynniki wpływające na pogorszenie walorów użytkowych wody. Do głównych należą chlor – który jest podawany jako bezpieczny środek bakteriobójczy oraz metale, które mogą gromadzić się w instalacji wodociągowej.

Możemy to zrobić stosując filtry do wody. I będziemy cieszyć się czystą wodą. Czyli bezbarwną, przejrzystą i bezwonną. To prosty i skuteczny sposób.